Sērija #TheBigIdea

Sērija The Big Idea

Inovatīva un izglītojoša, provokatīva un pārliecinoša, sērija The Big Idea piedāvā svaigu skatījumu uz fundamentāli nozīmīgām idejām, kas spēlē būtisku lomu mūsdienu pasaules un cilvēka dzīves kontekstā. Īpašais vizuālais noformējums un trāpīgi izkārtotais teksts ļauj ērti uztvert sarežģītus konceptus, sniedzot lasītājam iespēju iesaistīties turpmākās diskusijās par aplūkotajiem tematiem. Sēriju The Big Idea radījis prestižais un tradīcijām bagātais Lielbritānijas grāmatu apgāds Thames & Hudson, un angliski izdotas jau 12 sērijas grāmatas; tulkojumos tās gūst popularitāti visā pasaulē.

Sērijas galvenais redaktors Metjū Teilors (Matthew Taylor) ir izpilddirektors Karaliskajā biedrībā mākslas, rūpniecības un tirdzniecības veicināšanai. Tā Lielbritānijā darbojas jau 250 gadu, un biedrības mērķis ir ar idejām un rīcību sniegt labumu sabiedrībai, lai tā saņemtu 21. gadsimta cienīgu izglītību. Būdams pētnieks, lektors un radio raidījumu veidotājs, viņš ir uzrakstījis daudzus rakstus par pamatnostādnēm, politiku, valsts pārvaldes reformām un kultūras teoriju un bieži uzstājas televīzijas programmās Newsnight un Daily Politics, kā arī Radio 4 pārraidēs Today un The Moral Maze. Iepriekš viņš bijis ģenerālsekretārs un izpilddirektors Rīcībpolitikas pētniecības institūtā, kas ir Lielbritānijas galvenā domnīca.

*

Džūljens Šīters

Vai medicīna mums joprojām nāk par labu? 21. gadsimta ceļvedis

No angļu valodas tulkojusi Elizabete Mundure

Vairāk nekā 160 ilustrāciju

Modernās medicīnas sarežģītība ir ārkārtējs sasniegums, kas daudziem ļauj saņemt aprūpi nebijušā līmenī. Tomēr medicīnas progresam ir sava cena: antibakteriālā rezistence, arvien izturīgākas multirezistentās baktērijas un neparedzētās, bet postošās opioīdu nozīmēšanas sekas ir daļa no mūsdienu medicīnas ikdienas. Vai cilvēka dabiskā pieredze tiek pārāk “medikalizēta”, meklējot zāles pret jebkurām ciešanām? Vai medicīnas astronomiskās izmaksas veicina nevienlīdzību pasaulē? Kā modernā medicīna ir mūs pievīlusi, un kā tai jāmainās? Šī trāpīgā grāmata apšauba mūsdienu medicīnas prakses ekonomiskos un ētiskos aspektus un to ietekmi uz cilvēku dzīvi.

Džūljens Šīters (Julian Sheather, PhD) ir pētnieks un ētikas speciālists. Viņš konsultē vairākas vadošas gan savas valsts, gan starptautiskas medicīnas organizācijas, arī starptautisko bezpeļņas organizāciju Médecins Sans Frontières (“Ārsti bez robežām”), par ētikas un cilvēktiesību jautājumiem. Viņa interešu lokā ir veselība, cilvēktiesības, humānisms, medicīnas ētika konfliktsituācijās, sabiedrības veselības ētika un līdzekļu sadalījums Lielbritānijas Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Viņš ir līdzautors Lielbritānijas Medicīnas asociācijas rokasgrāmatai par medicīnas ētiku un tiesībām“Medicīnas ētika mūsdienās” (Medical Ethics Today), kā arī regulāri piedalās žurnālu British Medical Journal un The Journal of Medical Ethics veidošanā. Viņš lasa lekcijas visā pasaulē par dažādiem saistītiem tematiem.

*

Šelija Fana

Vai mākslīgais intelekts mūs aizvietos? 21. gadsimta ceļvedis

No angļu valodas tulkojuši Zigurds Skābardis un Guna Asare

Vairāk nekā 160 ilustrāciju

Pēdējos sešdesmit gados esam bijuši liecinieki satriecošai izaugsmei mākslīgā intelekta (MI) jomā, radītas tehnoloģijas, kas māca mašīnām just, mācīties, domāt un rīkoties. No sociālajiem medijiem līdz Netflix – MI jau ir ienācis mūsu ikdienā. Pašbraucošie automobiļi un cilvēkveidīgie roboti ievieš graujošas pārmaiņas mūsu mijiedarbībā ar pasauli. Vai esam uz sliekšņa laikmetam, kurā dominē MI? Vai šai strauji augošajai jomai ir arī kādi ētikas principi? Vai un kā tos būs iespējams iedzīvināt praksē? Vai MI pārspēs cilvēkus? Šis precīzais un vienlaikus satraucošais pārskats izvērtē, vai MI var pārveidot sabiedrību un cilvēci, padarot to labāku, vai arī to raksturo milzīgas iespējas nākotnē radīt distopijas māktu un MI kontrolētu planētu.

 

Šelija Fana (Shelly Fan) ir neirozinātniece Kalifornijas Universitātē, Sanfrancisko, kur viņa nesen pabeigusi pēcdoktorantūras studijas, pētot smadzeņu novecošanos un to atjaunošanās potenciālu. Viņa ir aizrautīga zinātnisko publikāciju autore ar neremdināmu interesi par biotehnoloģijām, mākslīgo intelektu un dažādiem neirozinātnes aspektiem. Viņas populārzinātniskie raksti publicēti žurnālos Scientific American Mind, Discover, Science of Eating Disorders un UBC Medical Journal. Viņa darbojas kā redaktore tiešsaistes izdevumā Singularity Hub, kas cieši seko tehnoloģiju attīstībai, un autore zinātniskam emuāram NeuroFantastic, kas saņēmis vairākas balvas.

*

Sallija Hainsa

Vai dzimte ir plūstoša? 21. gadsimta ceļvedis

No angļu valodas tulkojusi Lilija Berzinska

Vairāk nekā 160 ilustrāciju

Piedzimstot katram no mums tiek piešķirts bioloģisks dzimums, ko nosaka mūsu fiziskā anatomija. Bet kāpēc daži pieredz lielu pretrunu starp savu bioloģisko dzimumu un iekšējo identitāti? Vai dzimte ir tas, kas esam, vai tas, ko darām? Vai veids, kā mēs izpaužam savu dzimti, ir iedzimts, vai arī tas attīstās, mums pieaugot? Vai tradicionālās binārās vīrieša un sievietes dzimuma lomas vēl aizvien ir aktuālas pasaulē, kas arvien izteiktāk mainās un pārveidojas? Šī informatīvā un rosinošā grāmata aplūko saikni starp dzimti, psiholoģiju, kultūru un seksualitāti un atklāj, kā gadsimtu gaitā attīstījusies individuālā un sabiedrības attieksme pret šo jautājumu.

Sallija Hainsa (Sally Hines) ir Līdsas Universitātes Socioloģijas un dzimtes studiju asociētā profesore, kur viņa no 2009. līdz 2014. gadam bijusi arī Starpdisciplināro dzimtes studiju centra direktore. Viņas specialitāte ir dzimte, seksualitāte, intimitāte un iemiesotība. Viņa ir publicējusi daudz rakstu par dzimtes daudzveidību un identitāti, kā arī četras grāmatas, no kurām jaunākā ir Gender, Society and Culture. Hainsa ir arī līdzdibinātāja un līdzautore starpdisciplinārajā tīklā Sexgen, kas apvieno dzimtes studiju centrus. Viņa ir starptautiskā projekta Pregnant Men: An International Exploration of Trans Male Experiences and Practices of Reproduction (“Vīrietis stāvoklī: transvīriešu pieredzes un reprodukcijas prakses starptautisks pētījums”) galvenā pētniece, un viņas kolēģi ir pētnieki no Lielbritānijas, Austrālijas, Polijas un Itālijas.

 

#TheBigIdea sērijas trīs izdevumi apgādā Mansards no novembra! 

Atpakaļ pie jaunumiem