Pārcēlāji

Autors
Ēriks Tomsons, Pēteris Jansons, Laimonis Pētersons
Izdevējs
Apgāds Mansards
Gads
2021
Dizains
Kristīne Krēsliņa
ISBN
978-9934-12-250-7
Lappušu skaits
292
Iesējums
cietie vāki
Sērija
BEZBAILĪGIE
Izmēri
215x145x45

Grāmata nav pārdošanā!

Par grāmatu

Grāmatā apkopotas triju bēgļu laivu vadītāju atmiņas no Otrā pasaules kara  beigu posma. Būdami Latvijas valsts vienaudži, Pēteris Jansons, Laimonis Pētersons, Ēriks Tomsons, jaunu cilvēku aizrautībā glāba Latvijas iedzīvotājus no otrreizējās padomju okupācijas. Ilgu laiku par viņiem nekas netika dzirdēts. Latvijas Centrālās padomes uzdevumā viņi darbojās nelegāli un bieži palika nezināmi pat laivās pārceltajiem. Tikai mūža otrajā pusē viņi  beidzot varēja uzticēt atklātībai savus  neparastos dzīvesstāstus – kā Latvijā, tā Zviedrijā. Arī Zviedrijā nācās ievērot noilgumu informācijai par nelegālajiem laivu braucieniem no Baltijas.  Atmiņu autoriem lemtie mūža gadi deva iespēju pretoties aizmirstībai.

Tagad mutvārdu vēstures pētnieku sakopota, ilgstoši noklusētā pieredze nodota atklātībai, jo vēstures  izpratnei  nekas nav izteiksmīgāks par pašu notikumu  dalībnieku atmiņām. Pirmavotu liecības tuvina mirkļa  realitātei, kas saistīta ar izjūtām un cilvēcisko pārdzīvojumu. Pārcēlāji atceras veiksmīgos un neveiksmīgos braucienos, riskantās  situācijas, kad mantu izmešana jūrā bija mazākais zaudējums. Viņi atceras savus pārdzīvojumus, pārgalvības un nevēlēšanos iesaistīties nevienā no karojošajām armijām, stāsta par nebēdnībām un negaidītiem notikumu pavērsieniem, romantiskām noskaņām, kad jūra mierīga un drudžainu rīcību vētras laikā.  

Ar sērijas “Bezbailīgie” starpniecību pagātne tiek tuvināta tagadnei. Varoņi, kas nebaidījās nāves, piedzīvoja garus mūžus. Sērijas pirmā grāmata “Nakts jau nav tikai gulēšanai” bija veltīta Latvijas Centrālās padomes bēgļu laivu sakarniecei Valentīnei Lasmanei, kura  dzīvoja 102 gadus. Laimonis Pētersons nodzīvoja 87 gadus, Pēteris Jansons – 98. Trešais atmiņu autors  Ēriks Tomsons grāmatu  sagaida pirms savas  103. dzimšanas dienas – 31. decembrī.

Atmiņās skarti daudz mazpazīstami notikumi, fakti un detaļas.  To papildina zinātniskie komentāri. Ievads, pēcvārds un personu rādītājs paver plašāku ieskatu  laikmetā, notikumos un tajos iesaistītajās personās. Grāmata adresēta visām paaudzēm, bet īpaši – jauniešiem, kurus saista bezbailīgo dzīves mēraukla.

Sastādītāja Māra Zirnīte

Izdošanai sagatavoja: Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija “Dzīvesstāsts” un LU Filozofijas un socioloģijas institūts Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projektā “Atmiņu pārnese starp paaudzēm: naratīvā perspektīva” (Nr. lzp-2018/1-0458).

Izdevējs: “Mansards”.

Grāmata izdota ar Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības Kultūras fonda, Latviešu fonda (ASV) un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Mēs iesakām