Rūķu pasaules ceļojums

Autors
Kārlis Ķezbers
Izdevējs
Apgāds Mansards
Gads
2020
Dizains
Guntars Sietiņš, ilustrācijas Elīna Skrapce
ISBN
978-9934-12-244-6
Lappušu skaits
124
Iesējums
cietie vāki
Izmēri
245x175
8,35 € Ielikt grozā

Par grāmatu

Laikā, kad tikai rūķi var atļauties droši ceļot, Latvijā atgriežas rakstnieka Kārļa Ķezbera (dzimis 1914. gadā Vecmokās – miris 2006. gadā Čikāgā) pasaka “Rūķu pasaules ceļojums”, kas tagad grāmatplauktā nostājas līdzās lasītāju jau iepazītajiem varoņiem – “Brencītim” un “Takšelim Makšelim”.

Spilgtu un pasakainu iecentrējumu ar savām ilustrācijām pasakai dāvā jaunā un talantīgā māksliniece Elīna Skrapce. Varbūt arī mums – lieliem un maziem – ir vērts ar rūķiem sirsnīgi aprunāties. Gan jau kas pasakains mūs sagaidīs arī pašu dzīvē... Un tad jau arī vairs nav tik svarīgi, vai tas skaistais ceļojums noticis tikai mūsu iztēlē vai arī realitātē. Jo tas patiešām bija! - Arnis Šablovskis 

 

Kad rakstnieks Kārlis Ķezbers (1914–2006), dzīvodams Čikāgā, rakstīja grāmatu “Rūķu pasaules ceļojums” (pirmizdevums 1961. gadā), viņš domāja par aizraujošu lasāmvielu jaunajam lasītājam. Tapa stāsts par trim rūķiem – Dari, Vari un Māri –, kas dodas apskatīt un iepazīt pasauli, tiesa, ne cilvēku pasauli, bet gan mājdzīvnieku, meža dzīvnieku, pļavas iemītnieku pasauli... Cūku ciems Vepraine, vistu ciems Cibas, zirgu ciems Rumaki, dzīvnieku pilsētiņa Metropole, Podniekkalns, skriešanās sacīkstes un vēl, un vēl... – mainās vietas, dzīvnieki, notikumi. Nē, šī nebūt nav mierīga pastaiga, kurā devušies rūķi!

Grāmatā atklājas rakstnieka prasme interesanti stāstīt un tēlot, atrast katram tipisko, pasmaidīt un rosināt būt vērīgiem. Spraigi rit nodaļa pēc nodaļas, atklājas krāsaini dabas tēlojumi.

“Rūķu pasaules ceļojumu” var lasīt kā bērns, tā pieaugušais, un katrs šajā aizraujošajā stāstā, pasakā, alegorijā atklās savu slāni, ne velti rakstnieks Jānis Širmanis saskatījis pat zināmu līdzību ar Džordža Orvela darbu “Dzīvnieku ferma” (1945).

“.. ja kāds bērns grib visu šo – un vēl daudz, daudz citu jaukumu – redzēt, lieta vienkārša. Jāatgulstas zālē ziedošā pļavā un jāklausās, kā viss tur ziz un zan. Tā pasaka varbūt būs vēl skaistāka,” teic rakstnieks. Tik jāprot saredzēt, sadzirdēt un sajust. Dodies arī Tu iepazīt apkārtējo pasauli, dabu, dzīvnieku, putnu pasauli! Tā, iespējams, taps arī Tavs stāsts. - Inguna Daukste-Silasproģe

 

Kārļa Ķezbera pasaku “Rūķu pasaules ceļojums” pirmoreiz izdeva apgāds “Vaidava” 1961. gadā Linkolnā, ASV. “Rūķu pasaules ceļojuma” jaunajam izdevumam Latvijā ilustrācijas zīmējusi Elīna Skrapce, dizainu veidojis Guntars Sietiņš, rediģējis Jānis Oga.

Pateicamies Kārļa Ķezbera tuviniekiem, īpaši rakstnieka meitai Dacei Ķezberei, un grāmatas krusttēvam Arnim Šablovskim.

 

 

 

 

 

Mēs iesakām