Daugavpils teātris

Autors
Silvija Geikina
Izdevējs
Apgāds Mansards
Gads
2015
Dizains
Māris Garjānis
ISBN
978-9934-12-119-7
Lappušu skaits
448
Iesējums
cietie vāki
Izmēri
155x215
9,67 € Ielikt grozā

Par grāmatu

Daugavpils teātrim pieder aizraujoša vēsture 160 gadu garumā, un arī šodien tas veido drosmīgu un radošu teātra dzīvi, akcentējot mūsdienīgumu, inovācijas, attīstību un dinamiku. Šis ir vienīgais, pirmais tik liela apjoma pētījums par Daugavpils teātri. 

Silvija Geikina atzīst, ka raksta vēsturei, un tas ir gluži kā parāds viņas dzimtajai pilsētai, kurā satikušies un pirmos laimes brīžus līdz karam piedzīvojuši viņas vecāki. Ceļi veduši prom no Daugavpils arī Geikinas kundzi, līdz viņa atgriezās 80. gados, kad Daugavpils teātris bijis teju populārāks par Rīgas lielajiem teātriem. Te Eiropas līmenī trupu cēlis Pēteris Krilovs, un uz izrādēm braukusi visa Rīga.  Tagad šī teātra zvaigznes spēlē Jaunajā Rīgas teātrī un citur. Daugavpils teātra skatuve un vēsture var lepoties ar izciliem režisoriem un aktieriem. Sākot ar Otīliju Mucenieci, kas savulaik strādājusi kopā ar Raini; ar Sergeju Rodlovu, kas pēc Sibīrijas atgriezies un spoži uzvedis Šekspīra darbus, un beidzot ar jau pieminēto Pēteri Krilovu un Annu Eižveriņu. Grāmatu papildina plašs personu rādītājs. 

 “Daugavpils nav tikai liela, daudznacionāla pilsēta tālu no Rīgas. Tā ir vieta, kur profesionālais teātris, spēlēts gan latviešu, gan krievu valodā, vienmēr cīnījies par savu vietu zem saules. Daugavpils teātris savas atrašanās vietas dēļ vairāk kā jebkurš cits Latvijas teātris dažādos laikos kalpojis par iemeslu ideoloģiskai retorikai par profesionālās mākslas pieejamību perifērijā un latviskas kultūrvides kopšanas nepieciešamību. Šo kultūrpolitisko vajadzību ēnā nereti palikuši teātra mākslinieciskie meklējumi un atradumi, no kuriem daži bijuši pat unikāli. Teātra vēsturnieces Silvijas Geikinas profesionālā pieredze un rūpība beidzot ļāvusi Daugavpils teātrim atrast savu hronistu. Aizrautīgu, ieinteresētu un labvēlīgu.”/ LKA asoc.prof. Līga Ulberte/

‟Daugavpilī neapšaubāmi vairs nav provinciāls teātris, tas ir teātris, kas ir principiāli svarīgs kopējā Latvijas teātra attīstības panorāmā, šeit veidojas ļoti interesanta jauno aktieru trupa, tādēļ šis ir teātris ar perspektīvu.” /Maija Svarinska/

Grāmatas autore S. Geikina (1939) ir beigusi Dailes teātra 3. studiju (1962) un Maskavas Teātra mākslas institūtu (1967), bijusi Ed. Smiļģa Teātra muzeja vadītāja (1980-1987), laikraksta „Literatūra un Māksla” Teātra nodaļas vadītāja (1988-1995). No 1969. gada bija publikācijas laikrakstā „Literatūra un Māksla”, žurnālā „Māksla”, almanahā „Teātris un Dzīve”, Žurnālā „Teātra Vēstnesis”. Sastādījusi un sarakstījusi ievadu grāmatai „ Ironiskais romantiķis Valentīns Skulme” (1997). Grāmatu „Noslēpumainā Ļena” (par aktrisi Helēnu Romanovu)(1999), „Klētnieki ar grimu bez grima”(2006) un „Jaunatnes teātris”(2011) autore.

Grāmatas zinātniskie redaktori: Dr.philol. Raimonds Briedis un Dr.arts. Līga Ulberte.

Grāmata tapusi ar Daugavpils pilsētas domes, Jaunrades fonda, LKA Ed. Smiļģa teātra muzeja un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Apskati grāmatu no visām pusēm: http://www.jt.lv/files/products/november15/IV150707/#

Mēs iesakām