Ludzas igauņu pasakas Pieprasīta grāmata

Autors
Guntars Godiņš
Izdevējs
Apgāds Mansards
Gads
2015
Dizains
Aldis Aleks
ISBN
978-9934-12-099-2
Lappušu skaits
544
Iesējums
cietie vāki
Tulkotājs
Guntars Godiņš
Izmēri
190x140
5,00 € 8,90 € Ielikt grozā

Par grāmatu

Ludzas igauņi jeb luci (ig. lutsi) bija Vitebskas guberņas Ludzas apriņķī dzīvojoša katoļticīgo Latvijas igauņu etniskā grupa. Luci dzīvoja tagadējo Pildas, Nirzas un Nukšu pagastu teritorijā. Liecības par luciem saglabājušās vietvārdos, teikās un pasakās.  

 

Šajā grāmatā ir apkopotas pilnīgi visas Oskara Kallasa, Pauloprīta Volaines un Augusta Sanga ekspedīcijās (19. gs. beigās un 20. gs. pirmajā pusē) pierakstītās lucu pasakas.

Tas ir unikāls etnogrāfisks, mitoloģisks un leksisks materiāls, ar ko tagad var iepazīties latviešu lasītājs.

Recenzija - 2016. gada 17. februārī. Autore Laine Zaviļeiska - http://www.ubisunt.lu.lv/zinas/t/38623/ 

"Tāds krājums kā „Ludzas igauņu pasakas” ir milzīgs pamudinājums latviešu folkloristiem ķerties pie jaunu pasaku krājumu izdošanas, arī pie jauniem pētījumiem par latviešu pasaku unikalitāti, kas vienlaikus parādītu arī to, kas tuvina latviešu pasakas Eiropas pasaku pulkam. S. Tompsons ir teicis, ka „latviešu un igauņu pasakas ir svarīgas, to vākums ir pamatīgs un mūsu zemēs pasaku stāstīšana nav zudusi, tāpat mūsu pasakas ir saglabājušas savu arhaisko formu”[1]. Savukārt A. Medne atzinusi, ka „arī pasaules krājumā nav ieliktas tikai mūsu latviešu folklorai raksturīgās pasakas”[2]. Tas ļauj secināt, ka šis jaunais lucu pasaku krājums (un varbūt arī topošie latviešu pasaku krājumi) spēj piedāvāt ko jaunu pasaku izpētē pasaules līmenī – ir tikai jāiedrošinās to paveikt."

Mēs iesakām