Dzīve lietošanas pamācība Izpārdots

Author
Žoržs Pereks
Publisher
Apgāds Mansards
Year
2018
Designer
Zigmunds Lapsa
ISBN
978-9934-8771-0-0
Page count
668
Binding
cietie vāki
Translator
Gita Grīnberga un Dens Dimiņš
Dimensions
220x160x55

This book is not available.

About the book

Grāmatu meklējiet grāmatnīcās "Jānis Roze", "Valters un Rapa", "Zvaigzne ABC", u.c. Apgādā izpārdots. 

Latvijas Literatūras gada balva 2019 - nominācija "Labākais tulkojums".  

Žoržs Pereks (Georges Perec, 1936—1982) dzimis Parīzē poļu ebreju ģimenē. Studējis vēsturi Sorbonā. Ievērību gūst jau ar pirmo publicēto romānu “Lietas” (Les Choses, 1965; latviski 1970), par kuru saņem Renodo balvu. Seko mēģinājumi visdažādākajos žanros: stāsti, dzeja, esejas, filmu scenāriji, radiolugas. 1967. gadā Pereks kļūst par OuLiPo (Potenciālās literatūras darbnīcas) biedru. Tajā Pereku saista literatūras iespēju izpēte, aizraujošas spēles ar valodu, kā arī savdabīga pieeja pašam literārajam procesam: lai radītu darbu, autors izvirza sev stingrus noteikumus, “ierobežojumus” (contraintes), taču tie nav pašmērķis, tikai līdzeklis, kas ļauj atklāt vēl neapjaustu valodas potenciālu un atraisīt iztēli. Kā spilgtākais piemērs literārās rakstības radikālai formalizācijai minams Pereka romāns “Izzušana” (La Disparition, 1969), no kura pilnībā izzudis franču valodā visbiežāk lietotais patskanis “e”. Tomēr rakstnieka meistarības virsotne un mūža darbs daudzu vērtētāju atzinumā ir “Dzīve lietošanas pamācība” (La Vie mode d'emploi, 1978) — grāmata puzle, kas ar savu ekscentrisko kompozīciju, daudzslāņaino uzbūvi un asprātīgo novatorismu pāršķir jaunu lappusi romāna vēsturē.

 

Iztēlosimies kādu Parīzes namu šķērsgriezumā... tā, lai no pagrabiem līdz pat mansardiem mūsu skatienam vienlaikus pavērtos visas tā telpas un iemītnieki, katrs ar saviem stāstiem, savu pagātni — virkne smieklīgu un skumju, ikdienišķu un ekstravagantu “romānu”, kuros apbrīnojami savijas likteņi, nenozīmīgi notikumi un eksotiski piedzīvojumi, baisi noziegumi, kuriozi atgadījumi, mīlas drāmas, komiskas sakritības, liktenīgi pavērsieni, mīklainas metamorfozes, utopiskas ieceres — dzīves puzle visā tās krāšņumā. 99 romāna nodaļās Žoržs Pereks mūs izved cauri galvu reibinošam labirintam — mājai Simona–Kribeljē ielā 11. Ienāciet šajā mājā, un jūs apceļosiet pasauli.

 

““Dzīve lietošanas pamācība” — pēdējais lielais notikums romāna vēsturē.”

Italo Kalvīno

 

“Grāmata, ko vismaz vienreiz vajadzētu lasīt katru gadu.”

Harijs Rovolts

 

““Dzīve lietošanas pamācība” ir neparasta grāmata, kapitāli nozīmīga ne vien paša autora daiļradē, bet arī visā mūsu literatūrā: ar savu apjomīgumu, uzbūvi, informācijas pārbagātību, atjautīgo komismu un ironiju, kas to caurvij no viena gala līdz otram, un reizē sirsnīgo maigumu.”

Žaklīna Piatjē, Le Monde

 

Romāns iekļauts 20. gadsimta nozīmīgāko grāmatu sarakstos, piemēram, 1001 Books You Must Read Before You Die (līdzās vēl četriem citiem Pereka darbiem) un britu laikraksta The Daily Telegraph veidotajā simt visu laiku izcilāko romānu izlasē.

 

Related books